Cam Green awarded WACA Rookie Contract

Young all-rounder Cameron Green was been awarded a rookie contract with the WACA for the upcoming 2016/17 cricket season. Cameron started playing cricket Read more

Juniors win Spirit of Cricket Award

The Subiaco Floreat Juniors proudly won The Lord’s Taverners’ Spirit of Cricket award at the end-of-season WADCC junior awards night. This is awarded Read more

Hansberry & How capped in WADCC Team of the year

Subiaco Floreat 1st grade captain Chris Hansberry and wicketkeeper Calum How's fine seasons were rewarded with selection in the WADCC 2015/16 Team of Read more

Nicole Bolton wins Zoe Goss Medal

State captain and Subiaco Floreat player, Nicole Bolton has been awarded Western Australian female cricket’s most prestigious season honour at the WACA’s Read more

Rain Cruels Thirds GF Dream

Heavy rain on the first day of the grand final cruelled the chances of the Subiaco Floreat Thirds winning the premiership. Needing to win on the first Read more

Thirds defeat University to progress to Grand Final

The Subiaco Floreat 3rd grade team, lead by Cam O'Brien, defeated University in the p reliminary final to progress to the Grand Final against the table Read more

Results and Fixtures

GRADE RND HOME TEAM   AWAY TEAM Venue
3rd Grade GF
Joondalup
289
   def  
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
144
Fletcher Park East 
3rd Grade PF
University
93
   def by  
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
180 and 1/66
James Oval 
Female A Grade 50 Over 6
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
9/241(cc)
   def by  
Melville
7/245
Floreat Park Oval 
3rd Grade SF
Joondalup
150
   def by  
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
237 and 2/30
Iluka Sports Complex 1 
Subiaco Floreat U13 GF
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
4/112(cc)
   def by  
South Perth
134
Alderbury Street Reserve 
McKenzie Shield (District U14) GF
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
8/166(cc)
   def  
Claremont-Nedlands
151
Floreat Park Oval 
3rd Grade 15
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
8/179
   def  
South Perth
177
Alderbury Street Reserve 
4th Grade 15
South Perth
182
   def  
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
147
Richardson Park 2 
2nd Grade 15
South Perth
196
   def by  
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
6/197(cc)
Richardson Park 1 
1st Grade 15
Subiaco Floreat CC
4/159
   def  
South Perth
9/156(cc)
Floreat Park Oval 
WADCC Shield (District U17) 12
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
92
   def by  
South Perth
7/158(cc)
Alderbury Street Reserve 
Watkins Shield (District U15) 12
South Perth
95
   def  
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
86
Richardson Park 2 
Female B Grade 40 Over 5
Melville
2/70
   def  
Subiaco Floreat
8/69
Tompkins Park 2 
Female A Grade 50 Over 5
South Perth
9/154(cc)
   def  
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
8/122
Richardson Park 1 
Subiaco Floreat U13 SF
Subiaco Floreat Cricket Club Inc
8/76(cc)
   def by  
Willetton
135
Alderbury Street Reserve 

Roaring Lions

RankNameRunsGradeRound
1 Nicole E Bolton152Female A Grade 50 Over6
2 Drew Watson1292nd Grade14
3 Hamish McKenzie124WADCC Shield (District U17)7
4 Cameron Green113Colts League2
5 David Bolton1103rd Grade3
6 Daniel Wells1084th Grade11
7 Matthew W Thomson1073rd GradeSF
8 Jacob van der Meulen105McKenzie Shield (District U14)2
9 Nicole E Bolton100Female A Grade 50 Over3
10 Aaron C Lilly971st Grade13
View all statistics

Facebook

Twitter

NEW PLAYER ENQUIRIES - Select Below

LIVE SCORES

Events